ΑΕΚ – Λαμία 2-0

aek-lamia-0-0-denlargeH AEK επικράτησε με 2-0 της Λαμίας στο ΟΑΚΑ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης

To πρώτο τέρμα της ομάδας του Μανόλο Χιμένεθ σημείωσε με κεφαλιά στο 63ο λεπτό ο Έκι Πόνσε, αξιοποιώντας την εξαιρετική σέντρα του Πέτρου Μάνταλου, με τον αρχηγό να έχει και σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 37′. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Νέναντ Κρίστιτσιτς, με προβολή έπειτα από μπαλιά του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Η πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης θα κριθεί στον επαναληπτικό της Λαμίας την Μεγάλη Εβδομάδα και η ομάδα που θα περάσει θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης (στον πρώτο αγώνα, 2-0 στην Τούμπα)

Cosmote MVP του ημιτελικού Κυπέλλου αναδείχθηκε ο αρχηγός της ΑΕΚ και δημιουργός του πρώτου γκολ της, Πέτρος Μάνταλος.

AEK

Facebook Comments

ΑΕΚ-Λαμία 2-0

AEK-LAMIA-2-0-denlargeΕπιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ η οποία μετά την ισοπαλία στη Λάρισα επικράτησε 2-0 της Λαμίας στο ΟΑΚΑ για την 19η αγωνιστική της Super League και με 41 βαθμούς έπιασε -έστω και προσωρινά- στην πρώτη θέση της κατάταξης τον Ολυμπιακό (παίζει αύριο στην Τρίπολη με τον Αστέρα).

Σκόρερ της Ένωσης ο Χριστοδουλόπουλος στο 40΄ από κοντά από έξοχη συνεργασία του Μπακασέτα με τον Σιμόες και ο Λιβάγια στο 63΄ μετά από ασταθή απόκρουση του Πίτκα σε σουτ του Μπακασέτα. Ο τελευταίος είχε δοκάρι με σουτ στο 4΄ λεπτό. Η Λαμία παρέμεινε στη 12η θέση με 19 βαθμούς.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες (80΄ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Μπακασέτας, Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος (68΄ Κλωναρίδης), Λιβάγια (73΄ Γιακουμάκης).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Μπουλούλης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Όμο, Αναστασόπουλος, Ορτέγκα (74΄ Λινάρδος), Ακόστα (57΄ Παντελίδης), Καραγιάννης, Τσούκαλος (62΄ Μπούτνικ).

ΑΠΕ

aek-lamia-0-0-(imichrono)-denlargeΗ ΑΕΚ νίκησε 2-0 την ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία 1964 στο γήπεδο «Γιώργος Καμάρας» σε αγώνα για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας 2017-18.

Τα γκολ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 49’ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και ο Πέτρος Μάνταλος στο 80’.