Θρίλερ στο Velodrome

epa05358378 Russia players celebrate after scoring the equalizing goal during the UEFA EURO 2016 group B preliminary round match between England and Russia at Stade Velodrome in Marseille, France, 11 June 2016. (RESTRICTIONS APPLY: For editorial news reporting purposes only. Not used for commercial or marketing purposes without prior written approval of UEFA. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications (whether via the Internet or otherwise) shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.) EPA/PETER POWELL EDITORIAL USE ONLY

epa05358378 Russia players celebrate after scoring the equalizing goal during the UEFA EURO 2016 group B preliminary round match between England and Russia at Stade Velodrome in Marseille, France, 11 June 2016.

Αγγλία και Ρωσία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του Β΄ομίλου του EURO2016 , που διεξήχθη στο «Βελοντρόμ» της Μασσαλίας. Οι Άγγλοι προηγήθηκαν με απευθείας φάουλ του Ντάιερ στο 73΄ αλλά η Ρωσία ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Μπερεζούτσκι (90+2΄).
Η Αγγλία ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με τους παίκτες της να πιέζουν ψηλά τους αντιπάλους της . Η ομάδα του Ρόι Χόντζον είχε δύο καλές ευκαιρίες με τα σουτ των Λαλάνα στο 7΄, που απέκρουσε ο Ακινφέεφ, και Κέιν στο 13΄, που πήγε μόλις άουτ.  Ο Λαλάνα, ο πιο δραστήριος παίκτης των Άγγλων στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, είχε άλλη  μια καλή ευκαιρία στο 22΄ με το σουτ να περνάει  δίπλα από την εστία των Ρώσων. Η μοναδική ευκαιρία για τους τυπικά φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο ήταν μια κεφαλιά του Ιγκνασέβιτς (17΄), που εξουδετερώθηκε από τον Χαρτ.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης  οι Ρώσοι ανέβασαν την απόδοση τους και  ήταν αυτοί που πίεζαν για να ανοίξουν το σκορ. Η ομάδα του Σλούτσκι έχασε μέσα σε ένα πεντάλεπτο τρεις ευκαιρίες. Στο 58΄το σουτ Κοκόριν αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των Άγγλων, ενώ τα σουτ των Γκολοβιν (59΄) και  Μπερεζούτσκι (61΄)  κατέληξαν άουτ. Η  «απάντηση» των «τριών λιονταριών» ήρθε με σουτ του Ρούνεϊ στο 71΄που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ακινφέεφ. Στο 73΄ όμως ο Ντάιερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ακριβώς έξω από την μεγάλη περιοχή των Ρώσων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα «γράφοντας» έτσι το 1-0 για την ομάδα του.  Και ενώ όλα έδειχναν πως η Αγγλία θα έπαιρνε την νίκη ο Μπερεζούτσκι με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σμόλνικοφ στις καθυστερήσεις ισοφάρισε για την ομάδα του.
Διαιτητής: Νικολά Ριτσόλι (Ιταλία)
Κίτρινες: Κέιχιλ – Σενίκοφ
Κόκκινες: –
Οι συνθέσεις:
ΑΓΓΛΙΑ (Ρόι Χόντζον): Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Ντάιερ, Άλι, Ρούνεϊ (78΄ Γουίλσιρ), Λαλάνα, Στέρλινγκ (87΄ Μίλνερ), Κέιν.
ΡΩΣΙΑ (Λεονίντ Σλούτσκι): Ακινφέεβ, Σμόλνικοφ, Ιγκνασέβιτς, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Σένικοφ, Νόιστεντερ (80΄ Γκλουσακόφ), Γκολοβίν (77΄Σιρόκοφ), Σάτοβ, Σμόλοβ (85΄ Μαμάεφ), Κοκόριν, Τζιούμπα.